Filozofia małych kroków w firmie 

Henry Ford, przemysłowiec i założyciel Ford Motor Company twierdził, że nic nie jest szczególnie trudne, jeśli tylko rozłożyć to na etapy. Czy filozofię tę można wprowadzić do firmy, a przede wszystkim, czy metoda małych kroków to dobry pomysł na tworzenie własnego biznesu?

Wprowadzanie drobnych zmian i ciągłe doskonalenie to filozofia kaizen. Gdy Henry Ford mówił o rozkładaniu pracy na etapy, w Japonii już funkcjonowała filozofia małych kroków. Dzięki temu w życiu prywatnym i zawodowym nie trzeba robić wielkich rewolucji.

Filozofia kaizen i ciągłe doskonalenie

Duże zmiany często przerażają i paraliżują, a przecież można wprowadzać je bardzo powoli, małymi krokami. Właśnie w ten sposób można pozbyć się lęku przed wprowadzaniem zmian, a ciągły rozwój to doskonały sposób na osiągnięcie celu. Wprowadzanie wielu nowych elementów i koncentrowanie się na poprawie wszystkiego, często nie zmienia nic. Ilość zadań do wykonania przytłacza nas i nie mamy siły na dotarcie do celu. Właśnie wtedy z pomocą przychodzi filozofia małych kroków, które następnie można przekuć w duży sukces.

Małe kroki w biznesie

Metoda kaizen po raz pierwszy zaczęła być stosowana w japońskich przedsiębiorstwach. W odróżnieniu od amerykańskich firm, gdzie zmiany były wprowadzane bardzo szybko, japońskie organizacje postawiły na metodę małych kroków i ciągłych, drobnych ulepszeń. Pracownicy sami mogą proponować zmiany, a dzięki temu w firmie, możliwe jest konsekwentne wprowadzanie małych zmian. Filozofia kaizen ma na celu usprawnienie działań w firmie, ale również zachęcenie całego zespołu do decydowania o wprowadzaniu innowacji. W jaki sposób? Filozofia małych kroków obejmuje działania takie jak:

  • zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa inicjuje zespół pracowników,
  • dopracowywane są detale, a właściciele firm nie wprowadzają rewolucyjnych zmian,
  • w proces decyzyjny powinno być zaangażowanych niewiele osób.

Jak w praktyce funkcjonuje metoda małych kroków? W japońskich firmach wszelkie zmiany wprowadzane są stopniowo. W koncernie Toyota każdego roku pracownicy zgłaszają ponad 1,5 miliona wniosków z propozycjami zmian. 95% z nich jest rozpatrywanych, a pracownicy czują, że również od nich zależy dalszy rozwój firmy.
Właściciele firm i przedsiębiorstw często wpadają w pułapkę zmian, która polega na dużej rewolucji. Stworzenie planu i realizowanie go krok po kroku sprawia, że cel wydaje się możliwy do osiągnięcia i prosty w realizacji.
Jak rozpocząć wprowadzanie metody małych kroków w Twojej firmie? Pokażemy nowe kierunki rozwoju i wspólnie stworzymy plan rozwoju organizacji. Skontaktuj się z nami.

Sprawdź naszą ofertę > Optymalizacja procesów biznesowych