Diagnoza organizacji – dlaczego warto współpracować z firmą doradczą?

Diagnoza organizacji – dlaczego warto współpracować z firmą doradczą?

Zarządzanie firmą jest jak kierowanie statkiem. Jeśli zabraknie kapitana, który potrafi dobrze zarządzać załogą i dobrego pomysłu na kurs, firma może nigdy nie dopłynąć do bezpiecznego portu. Czasem w obraniu właściwego kierunku potrzebna jest pomoc z zewnątrz.

Rozpoznanie problemów, z jakimi borykają się firmy, wcale nie jest takie proste. Właściciele organizacji często nie potrafią postawić trafnej diagnozy.  Z pomocą przychodzą wtedy firmy zewnętrzne. Dlaczego? Dlatego, że spojrzenie z zewnątrz nie jest zmącone tzw. szumem informacyjnym i dotychczasowymi przyzwyczajeniami danej organizacji.

Plan i diagnoza

To, czego często nie podejmują się właściciele organizacji to stworzenie planu działania i wyciągnięcie wniosków, które mają usprawnić działanie firmy. Etap planowania to przede wszystkim dobra diagnoza. Tę warto powierzyć firmie zewnętrznej, która obiektywnie przyjrzy się temu, jak dotychczas funkcjonowała organizacja. Obszerna dokumentacja nie jest potrzebna do tego,  aby wprowadzić procesy zmiany w danej firmie.

Ocena organizacji z zewnątrz – dlaczego jest ważna?

Do firm doradczych często zwracają się właściciele firm, którym potrzebna jest m.in. pomoc w rozwiązaniu problemów związanych z:

  • zarządzaniem zespołem,
  • wydajnością pracy,
  • problemami na linii produkcja – sprzedaż,
  • optymalizacją procesów biznesowych.

Narzędzia i metody, jakie stosujemy

W przygotowaniu i wdrożeniu planu, niezbędne jest korzystanie z narzędzi, które pozwolą na wyznaczenie długofalowych celów strategicznych. Współpracując z właścicielami firm, managerami i kierownikami przeprowadzamy wywiad, dzięki któremu poznajemy realne problemy i skupiamy się na ich rozwiązaniu, unikając obszernej dokumentacji.

Metody, które wykorzystujemy w ocenie i diagnozie pozwalają nam na proponowanie praktycznych rozwiązań bez tworzenia zbędnej dokumentacji. Stosujemy odpowiednią strategię, a wszystkie pomysły konsultujemy zarówno z właścicielem jak z i z pracownikami. Pomoc zewnętrznej firmy może okazać się nieoceniona, warto więc skorzystać z jej doświadczenia.