Najskuteczniejszy sposób obróbki metalu

Najskuteczniejszy sposób obróbki metalu

Obróbka cnc Poznań to pojęcie dobrze znane i często używane w każdym zakładzie przemysłowym obrabiającym dowolne elementy metalowe. Frezowanie cnc to dzisiaj najpowszechniej wykorzystywana metoda skrawania metalu. Czym tak właściwie jest obróbka cnc Poznań? Na czym polega i czemu jest tak popularna?

Cnc Poznań – co to takiego?

Poprzez obróbkę cnc rozumie się komputerową obróbkę skrawaniem, zwaną również frezowaniem lub toczeniem. Działanie to ma na celu przycięcie elementu metalowego. Metoda cnc wyróżnia się tym, iż w działaniu wykorzystuje komputer. Stąd zresztą wzięła się nazwa tej techniki, gdyż CNC to skrót od angielskiej nazwy Computerized Numerical Control, czyli Komputerowego Sterowania Numerycznego.

To właśnie komputer sprawia, że toczenie cnc Poznań jest tak skuteczną i powtarzalną techniką obrabiania metalu. Pozwala on bowiem dokładnie zaplanować działanie maszyny, jak również prowadzi ją podczas obrabiania metalu. Ponadto, toczenie Poznań metodą cnc odbywa się po wcześniejszym komputerowym dostosowaniu maszyny do danego materiału.

Każdy metal ma bowiem nieco inne właściwości, dlatego tak przydatne są informacje o jego grubości, twardości czy chropowatości. Umożliwiają one określenie odpowiedniego sposobu obrabiania oraz optymalnej siły działania frezarki. Dzięki temu frezowanie Poznań odbywa się szybciej i o wiele sprawniej.

Ruch maszyny i materiału

Warto zauważyć, że istnieje wiele metod obrabiania metalu, jednak to właśnie frezowanie cieszy się największą popularnością. Skuteczność frezowania cnc wynika ze sterowania maszyną przez komputer, ale również z charakterystyki samej metody. Podczas frezowania maszyna, zwana frezarką, wykonuje ruch obrotowy, natomiast materiał jedynie ruch posuwisty.

Takie połączenie przynosi najlepsze efekty i pozwala na wyjątkowo szybką obróbkę, nawet twardego metalu. Należy jednak zauważyć, że jest to jedynie bardzo ogólny opis toczenia cnc Poznań. Istnieje bowiem wiele odmian tej techniki, wykorzystuje się w niej także różnorodne maszyny oraz ostrza.

 

Główne zalety frezowania

Powyżej pokrótce przedstawiono, czym jest obróbka cnc Poznań. Dlaczego jednak jest ona tak doceniana i powszechnie wykorzystywana? Jakie zalety posiada toczenie cnc? Warto wymienić przynajmniej kilka z nich:

  • doskonała precyzja – frezarka tnie metalowe elementy z niebywałą dokładnością, w zasadzie nie popełniając błędów
  • powtarzalność – komputer zapisuje parametry pracy urządzenia, umożliwiając tym samym wielokrotne powtarzanie identycznego cięcia. Dzięki temu toczenie Poznań wykorzystuje się do produkcji seryjnej rozmaitych produktów metalowych
  • szybkie tempo pracy – optymalne parametry działania urządzenia sprawiają, że obróbka trwa bardzo krótko
  • możliwość pracy z drobnymi elementami – poza urządzeniami cnc, niewiele maszyn jest w stanie obrabiać drobne elementy metalowe, dlatego zwykle musi się nimi zajmować człowiek, któremu brakuje precyzji, jaką dysponuje frezarka cnc Poznań.