Budowanie świadomości marki wewnątrz firmy

Pierwszym krokiem do tego, by rozpocząć budowanie świadomości marki wśród klientów, jest dbanie o jej wizerunek wewnątrz firmy. Dlaczego jest to tak ważne i jak budować tożsamość marki wśród pracowników?

Świadomość marki to sposób, w jaki mają postrzegać ją odbiorcy. Jest to zbiór pewnych cech, które kreowane przez właściciela firmy, mają być również dostrzeżone przez klientów.

Na co zwrócić uwagę, budując tożsamość marki?

W procesie budowania marki warto skupić się na czterech podstawowych kwestiach:

  • firma,
  • klient,
  • relacje między firmą a klientem,
  • wartości, jakie marka reprezentuje.

Jakie znaczenie w budowaniu firmy mają te elementy? Przede wszystkim należy zadać pytanie, jakie cechy posiada marka i jak postrzegają ją odbiorcy? Odpowiadając na te pytania, będziemy bardziej świadomi, jak firma ma być postrzegana przez klientów, a także pracowników firmy. Kolejna sprawa to oczywiście odbiorcy.

Należy zastanowić się, czy będą utożsamiali się z marką i jakie komunikaty będą potrzebne, by do nich dotrzeć. Relacja między firmą a odbiorcą również ma duże znaczenie w budowaniu świadomości, a wartości, które stoją za daną marką, mają odzwierciedlać wartości, wyznawane przez odbiorców.

Marka wewnątrz firmy czyli internal branding

Zanim marka pojawi się w świadomości klientów, musi zacząć funkcjonować w świadomości pracowników. Emocjonalny stosunek do marki to jeden z najważniejszych elementów jej rozwoju. Znajomość celu, do którego zmierza firma to podstawa jej funkcjonowania, także wśród pracowników. Jakie podejmować działania, by budować świadomość silnej marki wewnątrz organizacji?

  • Tworząc wizję i misję firmy, przedstaw ją swoim pracownikom,
  • Słuchaj tego, co na temat marki mają do powiedzenia pracownicy,
  • Dbaj o to, by pracownicy utożsamiali się z wartościami, jakie wyznaje firma,
  • Zatroszcz się o to, by pracownicy byli świadomi tego, że są odpowiedzialni za budowanie marki,
  • Zbuduj prawdziwy przekaz, jaki daje Twoja marka i dziel się nim ze swoimi pracownikami.

Budowanie świadomości marki należy zacząć od pracowników. Ich zaangażowanie w tworzenie silnej firmy ma ogromny wpływ na rozwój organizacji. Nie wiesz jak stworzyć strategię rozwoju firmy? Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Sprawdź naszą ofertę > Optymalizacja procesów biznesowych