Dlaczego warto dbać o kulturę organizacyjną w firmie?

Dlaczego warto dbać o kulturę organizacyjną w firmie?

Właściwe relacje pomiędzy pracownikami, ułatwienie zrozumienia kierunku rozwoju organizacji (misji i wizji), czy przekazanie pracownikom, jak powinni zachować się w danej sytuacji to elementy, które określają kulturę organizacyjną.

Richard Branson, twórca Virgin Group w swojej książce „Like a Virgin” pisze, o tym, że za sukcesem każdej firmy stoją ludzie. „To prawdziwy motor każdego biznesu. Dobrzy ludzie nie tylko są kluczowi dla firmy, oni są firmą! Znalezienie ich, zarządzanie nimi, inspirowanie ich i zatrzymanie przy sobie to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed przywódcami biznesowymi”. To stwierdzenie bardzo trafne, bo określa aktualną sytuację rynkową, ale też pozwala zrozumieć, jaki wpływ ma kultura organizacyjna na funkcjonowanie samej firmy i jej strategii rozwoju.

Jak kultura organizacyjna wpływa na funkcjonowanie firmy?

Właściciele dużych i małych firm powinni wziąć pod uwagę fakt, że każde przedsiębiorstwo kieruje się innymi wartościami, ma inne cele i poglądy na to, jak powinno funkcjonować w danym otoczeniu. Jednak to właśnie kultura organizacyjna decyduje o tożsamości firmy. Jakie ma dla niej znaczenie?

  • Integruje wszystkich pracowników wokół najważniejszych wartości firmy,
  • Wprowadza misję, wizję i wartości w życie,
  • Ułatwia postrzeganie funkcjonowania firmy wśród pracowników.

Elementy kultury organizacyjnej

Kultura organizacyjna to w rzeczywistości realizacja najważniejszych wartości, jakimi ma kierować się firma. Jakie elementy zawiera kultura organizacyjna?

  • Artefakty – brzmi magicznie? Cała magia polega na tym, aby w odpowiedni sposób komunikować się wewnątrz firmy. Artefakty dotyczą języka charakterystycznego dla danej organizacji, czy jej historii. Artefakty fizyczne to coś, co wyróżnia markę. Może to być jej kolorystyka, czy identyfikacja wizualna – coś, czym marka wyróżnia się na tle innych. Artefakty behawioralne to sposób zachowania pracowników i ustalone normy zachowań w określonych sytuacjach.
  • Normy i wartości – wynikają z ogólnej filozofii organizacji. Pomagają wypełniać misję Wartości i misja to stałe elementy funkcjonowania przedsiębiorstwa.
  • Podstawowe założenia – są niewidoczne dla klientów i osób, które nie są częścią organizacji. Są to przekonania, które wpływają na to, czym kieruje się firma i jak postrzega pewne zjawiska ważne z punktu jej widzenia.

Powróćmy jednak do pytania, które pojawia się w tytule tego wpisu. Dlaczego warto budować kulturę organizacji? Przede wszystkim pozwala ona na to, by najważniejsze wartości były widoczne dla pracowników organizacji, a także wyróżnia ją na tle innych firm. Wysoki poziom kultury organizacyjnej pomaga także na budowanie silnego zespołu pracowników, a co za tym idzie zaangażowania i zadowolenia z wykonywanej pracy.

Kultura organizacyjna obecna jest w firmach zawsze, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Zarządzanie poprzez rozwój kultury, rozwija samą organizację, czyli pracowników, produkt, a także pozycję rynkową.

Sprawdź naszą ofertę > Optymalizacja procesów biznesowych